Pro vlastní dítě

Pupečníkovou krev je možné nechat odebrat a uložit pro vlastní potřebu dítěte. Lze ji bezpečně použít k léčbě i po mnoha letech.

Čtěte více ..

 

Pro sourozence

Pupečníkovou krev lze použít k léčbě mezi sourozenci, pak je využití shodné jako využití darované pupečníkové krve.

Čtěte více ..

 

Pro dárcovské účely

Darovaná pupečníková krev se využívá k léčbě nemocných po celém světě. Tento krok je projevem hluboké lidskosti.

Čtěte více ..

 

Biologie kmenových buněk

Uchovávání pupečníkové krve v krevních bankách

Merlin G. Butler · Jay E. Menitove

Abstrakt

Pupečníková krev je obrovským potenciálním zdrojem primitivních hematopoetických a progenitorových buněk, jež lze využít pro klinické aplikace k rekonstituci hematopoetického systému a/nebo k obnově imunologické funkce u nemocných jedinců, kteří potřebují léčbu. Pupečníkovou krev je možné použít jako alternativní zdroj při transplantaci kostní dřeně a začíná se využívat i v nových oblastech léčby pro pediatrické a dospělé pacienty s hematologickými onemocněními, imunologickými poruchami a specifickými genetickými nemocemi.

Od první transplantace pupečníkové krve v roce 1988 bylo na celém světě provedeno více než 25 000 alogenních transplantací s užitím pupečníkové krve. Pro uchování pupečníkové krve existují dvě možnosti: buďto je možné ji nechat uskladnit v soukromých (rodinných) bankách nebo v bankách veřejných. Pupečníková krev skladovaná v soukromých bankách se používá buďto pro autologní nebo alogenní transplantace u dětských dárců nebo rodinných příslušníků, ale v soukromých bankách pupečníkové krve není možné hledat nebo nejsou dostupné veřejnosti.

Ve více než 130 soukromých bankách pupečníkové krve po celém světě je uloženo více než 780 000 jednotek pupečníkové krve. Více než400 000 jednotek této krve je pak uloženo ve více než 100 veřejných bankách pupečníkové krve, které procházejí kontrolou kvality.             

Pupečníková krev, jež je k dispozici buďto ze soukromých nebo veřejných krevních bank, ve kterých se skladuje, je alternativním zdrojem buněk pro účely transplantace pro dětské a dospělé pacienty s malignitami, s poruchami tvorby hemoglobinu, metabolickými poruchami, poruchami imunity a potenciálně i pro regenerativní aplikace.

M. G. Butler

Oddělení psychiatrie a behaviorálních věd a pediatrie,

Kansas University Medical Center,

3901 Rainbow Blvd, MS 4015,

Kansas City, KS 66160, USA

e-mail: Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

J. E. Menitove Community Blood Center of Greater Kansas City, Kansas City, MO, USA

Závěry Vědci nadále provádějí hodnocení prospěšnosti buněk z pupečníkové krve při léčbě onemocnění nebo poruch u lidí – i jiných, než jen hematologických poruch – včetně srdečních onemocnění, srdečních infarktů, úrazů mozku nebo míchy a rakoviny. Tento přehled podává informace o uchovávání pupečníkové krve v bankách, o jeho historii a stávajícím a možném budoucím použití pupečníkové krve při léčbě onemocnění u lidí. 

 

Klíčová slova Pupečníková krev · Veřejné a soukromé banky pupečníkové krve · Transplantace · Klinické aplikace · Regenerativní medicína

Celý dokument si můžete stáhnout zde:  
Jste zde: Domů Pro odborníky Medicína Biologie kmenových buněk
www.cordcenter.cz   www.czechbmd.cz   www.worldmarrow.org  
www.bpk.cz   www.marrow.org   www.anthonynolan.com    
www.kapkanadeje.cz   www.bmdw.org   www.nationalcordbloodprogram.org