Unikátní léčba dětské mozkové obrny
- Kategorie: Pro odborníky
- Zveřejněno 11. listopad 2011
- Zobrazeno: 7636
Jde o unikátní zákrok, který se uskutečnil v létě 2011. Poprvé byla na Slovensku vydána vlastní pupečníková krev na experimentální léčbu v oblasti tzv. regenerativní medicíny. Informaci zveřejnilo občanské sdružení Slovenský register placentárních krvetvorných buněk, Eurocord-Slovakia.
Dětská mozková obrna patří k diagnózám, při kterých současná medicína nedokáže léčit prvotní příčinu vzniku, jen zmírnit následky. Odborníci vkládají velkou naději do buněčné terapie postavené na obnově poškozených tkání. Tuto schopnost mají kmenové buňky, zvané “buňky-opravářky”, jejichž zdrojem je i pupečníková krev. Studie probíhající v USA a Evropě sledují účinek vlastní pupečníkové krve u dětí s poškozením mozku. Nejznámější studie probíhá na Duke University Medical Center v USA.
Na této prestižní klinice byla podána pupečníková krev i slovenskému pacientovi. “Obdobná studie se připravuje pro pacienty trpící dětskou mozkovou obrnou i na Slovensku,” dodal RNDr. Miroslav Kubeš, CSc., z Eurocord-Slovakia. Slovenská dárcovská banka pupečníkové krve patří, co se týče kvality, k nejlepším na světě. V roce 2011 bylo doposud vydaných 9 jednotek na léčbu pacientů v zahraničí. Výjimečným úspěchem slovenské dárcovské banky bylo vydání dvou jednotek pro jednoho pacienta. Standardně se z banky vydává jedna jednotka pro jednoho pacienta.
O organizaci EUROCORD-SLOVAKIA
Eurocord-Slovakia jako dárcovksá banka pupečníkové krve získává krev od dobrovolných dárkyň a poskytuje ji do mezinárodní databáze BMDW (Bone Marrow Donors Worldwide). Mezi 44 registrů světa, které poskytují darovanou pupečníkovou krev přes mezinárodní síť BMDW, má právě Eurocord-Slovakia jednotky s nejvyšším počtem buněk.