Pro vlastní dítě

Pupečníkovou krev je možné nechat odebrat a uložit pro vlastní potřebu dítěte. Lze ji bezpečně použít k léčbě i po mnoha letech.

Čtěte více ..

 

Pro sourozence

Pupečníkovou krev lze použít k léčbě mezi sourozenci, pak je využití shodné jako využití darované pupečníkové krve.

Čtěte více ..

 

Pro dárcovské účely

Darovaná pupečníková krev se využívá k léčbě nemocných po celém světě. Tento krok je projevem hluboké lidskosti.

Čtěte více ..

 

Dva sourozenci podstoupili transplantaci pupečníkové krve

Dva chlapci z amerického města Bolivar se narodili se vzácnou genetickou poruchou, která je připravila o funkční imunitní systém, ale díky pupečníkové krvi dostali druhou šanci na plnohodnotný život.

Těžká porucha imunity (SCID) se vyskytuje bohužel i u nás, dvouměsíční holčičce z Čech zachránila v roce 2010 transplantace pupečníkové krve život.

Tělo bez obrany

První případ dítěte, které s touto nemocí dokázalo přežít několik let, byl často medializován. Veřejnost mohla sledovat dospívání chlapce, který byl všeobecně označován jako "chlapec z bubliny". To proto, že žil v průhledném plastovém stanu, který ho odděloval od okolního světa, od každé běžné bakterie, která by ho mohla zabít.

Dnes se dětem  s těžkou poruchou imunity dá pomoci a živým důkazem jsou právě malí chlapci z USA, Granton a Carver.  Oba kvůli své nemoci strávili své útlé dětství v nemocnici. Granton podstoupil transplantaci pupečníkové krve a uzdravil se.

Mladší Carver absolvoval transplantaci pupečníkové krve v prosinci v téže nemocnici jako kdysi Granton - v Children 'Mercy Hospital. Lékaři doufají, že krvetvorné buňky osídlí jeho kostní dřeň a vybudují funkční imunitní systém.

Dvě děti, stejná nemoc

Carver a Granton se narodili s těžkou poruchou imunity (SCID), která se objeví u jednoho dítěte z 50 000 až 100 000 porodů. Jelikož jde o vzácné onemocnění, běžně se u miminek netestuje. Tak  se  může  stát, že  dokud  se  diagnóza  rozpozná,  může se děťátko dostat do vážného stavu.

Carver měl štěstí v neštěstí, protože lékaři i rodiče už věděli, co mu hrozí, proto se i transplantace pupečníkové krve uskutečnila velice rychle.

Imunita z pupečníkové krve

Transplantace kostní dřeně nebo pupečníkové krve dokáže obnovit imunitu "dětí z bubliny". Oba zdroje totiž obsahují krvetvorné kmenové buňky schopné zregenerovat poškozenou

krvetvorbu a imunitní buňky. Shodný dárce kostní dřeně se nenašel, zbývalo tedy obrátit se na dárcovské banky pupečníkové krve, zda by pro chlapce nenašly vhodného dárce. Jak známo, výhodou pupečníkové krve oproti kostní dřeni je, že příjemce a dárce nemusí mít transplantační znaky absolutně shodné, ale tělo pacienta akceptuje i jistou míru neshody.

Přestože už podstoupil transplantaci pupečníkové krve, potrvá několik měsíců, než bude moci  opustit   nemocnici  a přibližně  rok,  zatímco  jeho  imunitní  systém  dosáhne  úrovně zdravého novorozence.

 

Zdroj: www.cansascity.com

Jste zde: Domů Přečtěte si Dva sourozenci podstoupili transplantaci pupečníkové krve
www.cordcenter.cz   www.czechbmd.cz   www.worldmarrow.org  
www.bpk.cz   www.marrow.org   www.anthonynolan.com    
www.kapkanadeje.cz   www.bmdw.org   www.nationalcordbloodprogram.org